List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka
data dodania: 2018-11-20

Nie ma dzieci – są ludzie…

                        Janusz Korczak

Drodzy i Szanowni,

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2014 roku na wniosek Rzecznika Praw Dziecka.

Jego coroczne obchody przypominają o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, na świecie nazywanej Ojczyzną Praw Dziecka – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw najmłodszych. To dzień, w którym głośniej niż zwykle mówimy o prawach dziecka, przypominając, że są one niezbywalne i należy je zawsze respektować.

Drodzy Młodzi Przyjaciele,

już po raz ostatni jako Rzecznik Praw Dziecka, gdyż po 10 latach kończę swoja drugą i ostatnią kadencję na tej funkcji, z całego serca życzę Wam aby Wasze prawa zapisane m.in. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konwencji o prawach dziecka były zawsze i bezdyskusyjnie przestrzegane. Pamiętajcie, że macie prawo domagać się od dorosłych pełnego respektowania przysługujących Wam praw. To nie są przywileje za dobre sprawowanie. Macie je dlatego, ze Jesteście ludźmi. Nie zapominajcie proszę, że każdego człowieka, niezależnie od wieku, kraju pochodzenia, koloru skóry, czy wyznawanej religii, należy traktować z godnością i należnym mu szacunkiem. Proszę też abyście pamiętali, że tam gdzie kończą się Wasze prawa zaczynają się prawa drugiego człowieka i nie można korzystając ze swoich praw naruszać praw drugiego człowieka. Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego i pogodnego dzieciństwa.

Drodzy Dorośli,

prawa dziecka nigdy nie stały i nie stoją w opozycji do praw osób dorosłych – są tak samo prawami człowieka. Nie są one żadnym dodatkiem do systemu ochrony praw człowieka ale równorzędnym i niezbędnym jego elementem. Uszlachetniają ten system i czynią, że wszystkie dzieci są bezpieczniejsze. Uczmy zatem dzieci ich praw i tego jak w mądry sposób z nich korzystać. Chciałbym aby prawa dziecka były dla wszystkich dorosłych codziennością, oczywistością i nie podlegały kontestacji, gdyż służą one jedynie ochronie dobra najmłodszych.  

W tym szczególnym dniu pragnę przypomnieć przesłanie Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy: Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro. – tym Dobrem we współczesnym świecie może być ochrona praw najmłodszych oraz traktowanie ich z należnym szacunkiem, nie tylko dzisiaj, ale przez każdy dzień w roku.

Serdecznie pozdrawiam. pozostaję z wyrazami szacunku

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka

Z poważaniem

Dział Komunikacji Społecznej

Biuro Rzecznika Praw Dziecka


RODZICE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA
data dodania: 2018-11-16

Niezwykła lekcja wychowawcza miała miejsce w klasie IV b – Pan Krzysztof Jesionek (Tata Michała) i Pan Przemysław Szeja (tata Ani) opowiedzieli uczniom o swojej pasji biegania. Zauważyli, że sport ten pozwala spędzać aktywnie czas z rodziną, a innym jego walorem jest to, że nie wymaga dużych nakładów finansowych (wystarczą dobre buty do biegania i chęci).Amatorsko można biegać na długich (maratony i półmaratony) i krótkich dystansach – na tych oficjalnych każdy uczestnik jest wygrany, każdy zdobywa medal za ukończenie biegu w regulaminowym czasie. Razem ze swoim Tatą biega też Ania i Michał. Dla dzieci organizatorzy przygotowują specjalne trasy, czasami z małym torem przeszkód, gdzie można jeszcze bardziej doskonalić swoją sprawność. Imponująco wyglądały pliki numerów startowych i pęki medali zdobyte przez rodziców i naszych uczniów. Dzieci zapytane, co daje im ten rodzaj sportu, odpowiedziały, że energię i zabawę, a rodzice podkreśli, że wspólne treningi są dla nich bezcennym czasem spędzonym na rozmowach z bliskimi i przyjaciółmi, na które normalnie nie mieliby tyle czasu i sposobności.

Entuzjazm prowadzących udzielił się słuchaczom, w efekcie zaplanowaliśmy na wiosnę własny bieg klasowy, na który zaprosimy chętnych rodziców – nie ma to jak wprowadzać słowo w czyn!


100 POZDROWIEŃ NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
data dodania: 2018-11-13Nasza szkoła z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości włączyła się w akcję „100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości” . Akcja ta objęła 600 szkół z całej Polski i powstała z inicjatywy nauczycieli, by świętować wspólnie tak wyjątkową rocznicę. Udział w tym przedsięwzięciu polegał na wysyłaniu przez uczniów szkół kartek z pozdrowieniami dla uczniów z innych miast. Dzięki temu mogli się poznać i poczuć wspólnotę mimo, że dzieli ich czasem setki kilometrów. Na kartkach znalazły się również ciekawe informacje o mieście, w którym znajduje się szkoła, dzięki nim możemy się dowiedzieć, dlaczego warto je odwiedzić. Wysyłając pozdrowienia, promowaliśmy również nasz Imielin, dumni z tego, jak dużo w naszym miasteczku zmieniło się w ostatnich latach. Czytanie kartek, podziwianie okolic przedstawionych na pocztówkach, sprawiło nam dużo radości i było szczególnym elementem obchodów tego ważnego dla każdego Polaka wydarzenia. Akacja pisania i zbierania pocztówek trwała cały październik i została zwieńczona wystawą, którą można podziwiać na korytarzu naszej szkoły- zachęcamy wszystkich do czytania pozdrowień !

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości
data dodania: 2018-11-09

Obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości stało się okazją do zorganizowania w naszej szkole wielu ciekawych i uroczystych przedsięwzięć.
Główne obchody przypadły 9 listopada, gdy Uczniowie wraz z Panią  Dyrektor i Nauczycielami uczestniczyli w uroczystej Mszy św., po której złożyli kwiaty i zapalili znicz pod pomnikiem ofiar poległych za wolność ojczyzny na imielińskim Rynku.
W ramach zajęć w szkole uczniowie przygotowali biało-czerwone chorągiewki i kotyliony oraz oglądali film dydaktyczny: „Przystanek niepodległość”, poruszający tematykę odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Uroczystą akademię poprzedził recital pieśni patriotycznych zaprezentowanych przez artystów zaproszonych specjalnie na tę okazję do naszej szkoły.
Z ciekawym wykładem o czasach świetności, wytrwałości i nigdy niezłamanego ducha wolności narodu polskiego wystąpił p. katecheta Bartosz Moralewicz.
Program akademii wypełniły wspomnienia wydarzeń i postaci, które przyczyniły się do tego, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność. Uzupełnieniem była patriotyczna dekoracja oraz piosenki w wykonaniu szkolnych zespołów „Koralinki” oraz „Gwiazdeczki” .
Warto również wspomnieć, iż nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję wspólnego śpiewania hymnu państwowego. Z ust naszych Uczniów i Nauczycieli popłynęły  wzorowo odśpiewane 4  zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.
Po kilku godzinach pełnych wspomnień i wzruszeń uczniowie rozeszli się do domów w poczuciu dumy i radości, że są Polakami i żyją w wolnym kraju.Natalia Weidemann – Laureatką Konkursu Listy do przyszłości
data dodania: 2018-11-09

100 listów napisanych przez uczniów do przyjaciela z przyszłości złożono 7 listopada w kapsule czasu na Zamku Królewskim na Wawelu, by upamiętnić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Laureaci zostali wyłonieni w konkursie „Listy do przyszłości” organizowanym przez Zamek Królewski na Wawelu oraz przedsiębiorstwo Tauron. Z ponad 12 tys. listów napisanych przez uczniów klas IV – VIII wyłoniono w drodze konkursu 100, które trafiły do kapsuły czasu.

Zadaniem uczestników było odręcznie napisanie listu do kolegi z przyszłości, w którym mieli opisać, jak spędzają wolny czas lub opowiedzieć, co chcieliby robić, gdy dorosną.

Natalia Weideman, uczennica klasy VI b, wzięła udział w uroczystościach razem z rodzicami i wychowawczynią. W swoim liście opisała jak spędza wolny czas. Do kapsuły czasu oprócz listu trafiło również zdjęcie Natalii wraz z kolegami i koleżankami z klasy.

Nierdzewna kapsuła czasu została zakopana na Wawelskim Wzgórzu, a fakt ten odnotowany w archiwach z prośbą o otwarcie kapsuły za 100 lat!

Gratulujemy Natalii tytułu Laureata tak wyjątkowego konkursu, życzymy kolejnych sukcesów oraz rozwijania pisarskiego talentu.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!


Wiersz Hani doceniony przez Kancelarię Prezydenta RP
data dodania: 2018-11-09

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości Hania Mulet, uczennica klasy VI b, postanowiła uczcić w nietypowy sposób. Hania zainspirowana zadaniem domowym napisała piękny, pełen osobistych refleksji wiesz pt. „Moja Ojczyzna”  i wysłała go Kancelarii Prezydenta RP.

Praca Hani nie pozostała bez odzewu. Hania otrzymała osobiste podziękowanie z Kancelarii Prezydenta RP.  W rozmowie telefonicznej pogratulowano Hani talentu, wiedzy historycznej, podziękowano za szerzenie wartości patriotycznych.  

Gratulujemy Hani wspaniałego pomysłu uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Życzymy wielu  sukcesów w nauce, rozwijania swoich pasji, zgłębiania wiedzy. Bycia Patriotką!


List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego
data dodania: 2018-11-09

Warszawa, 8 listopada 2018 roku


Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie,


w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie – ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Z wyrazami szacunku

Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej

Jarosław Pinkas

Główny Inspektor Sanitarny


Matematyczne LAPBOOKI
data dodania: 2018-11-08

Matematyczne lapbooki w wykonaniu klasy VC i VD. Fotorelacja.
ALTERNATYWNA LEKCJA MATEMATYKI I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
data dodania: 2018-11-08

Sklepik BALBINKA od pierwszego tygodnia września rozpoczął swoją działalność. Posiada bogaty asortyment. Można tu zaopatrzyć się m.in. w napoje, drożdżówki i artykuły szkolne. Uczniowie pracujący w sklepiku są bardzo zaangażowani. Uczą się gospodarności i odpowiedzialności.
MATEMATYKA W ZAWODACH
data dodania: 2018-11-08

Uczniowie klas 4d, 5c, 5d, 6a przygotowali piękne plakaty w ramach innowacji pedagogicznej związanej z orientacją zawodową. Zapraszamy na fotorelację


<<< nowsze aktualności ||| ||| starsze aktualności >>>

9 grudnia 2018
PnPoniedziałek WtWtorek ŚrŚroda CzCzwartek PiPiątek SoSobota NdNiedziela
12
345678dzisiaj
9
10Zebrania i konsultacje
11
1213141516
17181920212223
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
24
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
25
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
26
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
27
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
28
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
29
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
30
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
31
foto losowe
galeria uśmiechów
WSPÓŁPRACA:

GIMNAZJUM IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W IMIELINIEPRZEDSZKOLE MIEJSKIE W IMIELINIEBIBLIOTEKA MIEJSKA W IMIELINIEURZĄD MIASTA IMIELINMIEJSKIE CENTRUM KULTURY W IMIELINIEMIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W IMIELINIE

Imielin

Powiat Bieruńsko-Lędziński

Województwo Śląskie