Odnośnik bip Imielin Odnośnik do strony materiałów Szkoły Podstawowej w Imielinie umieszczonych w serwisie społecznościowym Facebook
INNOWACJA PEDAGOGICZNA ZESZYT ONLINE
data dodania: 2022-07-08

INNOWACJA  PEDAGOGICZNA
 ZESZYT ONLINE
REALIZOWANA W ROKU SZKOLNYM 2021/2022 W KLASACH PIĄTYCH

„Zeszyt online” to projekt realizowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Ten rok szkolny był kontynuacją współpracy naszej szkoły z Politechniką Warszawską, która poszerzyła swoją ofertę i dostosowała do uczniów klas piątych.
Innowacja trwała w naszej szkole  cały rok szkolny i brały udział wszystkie klasy piąte, które poznały już ten rodzaj pracy w poprzedniej klasie. W tym roku z programu korzystałyśmy w miarę potrzeb, szczególnie podczas lekcji geometrii. Ogromną zaletą  programu było wykorzystanie sztucznej inteligencji do personalizacji procesu nauki.  Program jest tak skonstruowany, że daje wsparcie uczniom mającym trudności z samodzielnym rozwiązywaniem zadań matematycznych, a uczniom zdolnym podsuwa zadania, które mogą ich przygotować nawet do olimpiady przedmiotowej.
    Praca w zeszycie online zastąpiła tradycyjne zadania domowe w czasie zdalnego nauczania lub była ciekawą alternatywą do pracy z uczniem w czasie nauki stacjonarnej. Realizowane przez uczniów zagadnienia pokrywały się z programem nauczania matematyki w klasach piątych oraz                 z treścią podręcznika GWO.
    Dzięki nowoczesnej technologii otrzymywałyśmy informację zwrotną, która zawierała szczegóły procesu uczenia się każdego ucznia. Umożliwiło to diagnozowanie problemów i potrzeb każdego dziecka indywidualnie, szczególnie w czasie pracy na odległość. Narzędzie to pozwala na postępy ucznia tylko wtedy, gdy pracuje w „Zeszycie online” samodzielnie.
    Efektem takiej formy pracy było zaangażowanie uczniów i monitorowanie jego postępów.  Nam, nauczycielkom, dało narzędzie zdecydowanie ułatwiające kształtowanie prawidłowych nawyków w uczeniu się matematyki oraz ułatwiło ocenianie pracy ucznia na bieżąco. Nowa forma  realizacji zagadnień programowych wpłynęła na urozmaicenie procesu nauczania. Była atrakcyjna pod względem wizualnym, merytorycznym i praktycznym. Mamy nadzieję, że „Zeszyt online” na stałe pozostanie narzędziem dydaktycznym, z którego  korzystać będziemy w naszej szkole.

Innowację realizowały :
Zofia Cichy i Agnieszka Honkisz