Biesiada Śląska
data dodania: 2021-12-03

W naszej szkole było dziś świątecznie, gwarno i wesoło, a wszystko to za sprawą Biesiady Śląskiej, na którą zaprosiliśmy Brać Górniczą, a także Panią Dyrektor Dagmarę Kupczyk i  Panią Wicedyrektor Halinę Stolecką.  Jest to już nasza II Biesiada Śląska, która wieńczy Tydzień Śląski, podczas którego uczniowie poznają śląskie tradycje, zwyczaje i gwarę. Uczą się regionalnych piosenek i tańców, wykonują różne prace plastyczne - np. malują prawdziwe śląskie szlajfy. Wszyscy przygotowują też wystawę śląskich „perełek” - pamiątek znalezionych w szufladach  rodziców i dziadków.  Korytarz szkolny  zdobią regionalne dekoracje, przypominające o tym, co dla mieszkańców Śląska jest piękne i ważne, bez względu na upływ czasu.
    Dzisiejsza Biesiada Śląska rozpoczęła się wspólną, skoczną piosenką „Pędzi pośpieszny pociąg”, wprowadzającą wszystkich w regionalną atmosferę. Następnie Pani Dyrektor  Dagmara Kupczyk powitała po naszymu przybyłych gości - Górników, Rodziców i zgromadzoną publiczność. Potem już  mikrofony przejęły dzieci i zaprezentowały bogaty program artystyczny, nad którym ciężko, od tygodni pracowały. Występy nawiązywały do górniczego święta, śląskich tradycji, zwyczajów i gwary. Dzieci w gryfnych, regionalnych strojach recytowały wiersze w śląskiej interpretacji np. : Kto ty jesteś ? Polak mały”, „Abecadło”, ”Uwe i Wili”, „Święta Barbara”. Nie zabrakło śląskich elementów dziecięcych zabaw - wyliczanek. Były pieśni i tańce regionalne  -  „Szła dzieweczka”, „Jak jo chodził do szkoły”, „Karolinka”, „Karlik”, „Marianek”, „Górnicy, górnicy” oraz „ Trojak” i „ Koziorajka”.  Nad całością programu czuwała para małych i bystrych konferansjerów. Nasi goście usłyszeli  życzenia z okazji Dnia Górnika i otrzymali w prezencie laurki przygotowane specjalnie na tę okoliczność przez  uczniów ze szkolnego Koła Wolontariatu. Występy małych artystów zebrały gromkie brawa i szczery zachwyt publiczności. Pamiątkowym zdjęciom nie było końca.
Po akademii  czekał na wszystkich tradycyjny kołocz i inne śląskie maszkety, upieczone przez rodziców.
Biesiada upłynęła w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a dzieci uśmiechnięte, zadowolone i rozśpiewane wróciły do swoich klas na słodki poczęstunek.
   Takie aktywności świadczą o „żywej” wciąż tradycji regionalnej, która nadal funkcjonuje w Imielinie.  Program przypomniał wszystkim też, że jesteśmy ze Śląska, a tradycje, zwyczaje i gwara nie są nam obce.
    Dziękujemy gościom za przybycie na naszą uroczystość, która wpisała się już w szkolną tradycję.
Szczęść Boże wszystkim Górnikom!
II Biesiadę Śląską przygotowali uczniowie klas I, II i III  wraz ze swoimi wychowawczyniami.